TÁJÉKOZTATÓ
A VI. FALUKONFERENCIÁRÓL

A vidéki Magyarország az EU-csatlakozás előtt

Pécs, 2003. június 12–13.

Az idén immár hatodik alkalommal szervezzük meg Pécsett a falukonferenciát. Talán még soha nem volt ilyen fontos a vidéki társadalom és gazdaság problémáinak megoldása, mint napjainkban, az európai uniós tagság elnyerésekor. Ugyanis a vidék jelentős részének fejlődése lemaradt az átalakulásban élenjáró központi és egyéb fejlettebb városi térségek mögött. Valószínűsíthető, hogy EU-csatlakozásunk újabb csalódásokat teremthet a vidékiek körében akkor, amikor még ki sem heverték a rendszerváltás okozta kiábrándultságot. Ennek a veszélyhelyzetnek az elhárítása most egy komplex feladat. Eléréséhez szükséges a kormány jó vidékpolitikája, és a vidékkutatók problémafeltáró, elemző és jövőképet felvázoló munkája. Ezért falukonferenciánk címét is ezzel összhangban határoztuk meg:

A vidéki Magyarország az EU-csatlakozás előtt

A konferencia kétnapos lesz. Az első nap plenáris üléssel kezdődik, amelyen többek között a következő előadások hangzanak el:

Simon József helyettes államtitkár: Programok a vidéki Magyarország felzárkóztatása érdekében

Horn Péter: A magyar mezőgazdaság és az EU-csatlakozás

Illés Iván: Regionális politika és vidékfejlesztés az Európai Unióban 2006 után

Kovács Teréz: Vidékfejlődési-fejlesztési szcenáriók az EU-csatlakozás utáni időszakra

Kovács Katalin: Vidéki kaleidoszkóp: eltérő esélyek, eltérő remények az uniós csatlakozás előtt

Gilles Bazin: A francia vidékfejlesztés

A plenáris ülés után a konferencia szekciókban folytatja munkáját. A plenáris üléseken maximum 20, a szekcióüléseken 12 perces előadásokat várunk. A szekcióüléseken vitára is időt szeretnénk hagyni. Az elhangzott előadásokat kötet formájában még ebben az évben megjelentetjük.

Szekcióinkat úgy állítottuk össze, hogy azok tematikája megfeleljen az európai uniós elvárásoknak és a magyar vidékpolitika célkitűzéseinek, illetve szolgálják a hazai vidékfejlesztést.

SZEKCIÓK

1. Gazdasági szekció

Magában foglalja az agrárgazdaság jelenlegi helyzetének elemzését, a magyar mezőgazdaság EU-csatlakozáshoz való felkészülését, az agrárpolitikát, a finanszírozást, a mezőgazdasághoz kapcsolódó feldolgozást, szolgáltatást, kereskedelmet, a foglalkoztatás elősegítése céljából a diverzifikálást és a mezőgazdaságon kívüli gazdasági tevékenységeket a falusias térségekben.

2. Ökológiai szekció

A többfunkciós mezőgazdaság megjelenését az EU-ban és Magyarországon. Az egészséges élet természeti alapjainak védelmét (föld, víz, levegő), a biológiai sokszínűség megőrzését, az erdők és más élőhelyek védelmét. A biogazdálkodás meghonosítását. A Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Programhoz való csatlakozást.

3. Társadalmi-közösségi és kulturális szekció

A vidéki életformához kötődő közösségi és kulturális értékek megőrzése. A szerveződő civil társadalom. A pihenési, üdülési lehetőségek biztosítása a városi lakosok és/vagy a külföldi látogatók számára. A modernizáció milyen konfliktusokat eredményez a falvakban, kisvárosokban.

4. Vidékpolitika

Feladatok és tennivalók a vidékfejlesztés érdekében. Intézmények, szervezetek, amelyek a vidékfejlesztés céljait szolgálják. A Nemzeti Fejlesztési Terv Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Programjával kapcsolatos teendők bemutatására hívjuk e szekció résztvevőit.

5. Sikeres falvak, kistérségek

Pozitív változások a rendszerváltás után a helyi politikában, a gazdaságban, az életkörülményekben, az emberek közérzetében, a kis közösségekben. A siker feltételei és titkai. Sikeres települések. Fejlesztési források sikeres megszerzése.

* * *

Örömmel vennénk, ha Ön és a fenti témákban jártas munkatársai előadással vennének részt a konferencia szekcióülésein. A szervezők szívesen fogadnak minden olyan előadást, amely a megjelölt témakörök valamelyikébe besorolható.

A plenáris ülések előadásai maximum 9, a szekcióké maximum 7 gépelt oldal lehet (beleértve az ábrákat és az irodalomjegyzéket is). Ajánlatos a felhasznált irodalom feltüntetése. Csak azokat a tanulmányokat tudjuk megjelentetni, amelyek megfelelnek a tudományos követelményeknek. Eredeti, másutt még nem publikált tanulmányokat várunk. Az az előadó, aki a konferencián elhangzott előadásának írásos változatát a falukonferencia-kötetbe leadja, attól kérjük, hogy ugyanazt a tanulmányt lehetőleg másik kiadóhoz megjelentetésre ne nyújtsa be (de ha mégis megteszi, akkor legalább a lábjegyzetben feltétlenül jelezze, hogy a tanulmány a VI. falukonferencián Pécsett, 2003. június 12–13-án hangzott el!). Tekintettel a korábbi nagy érdeklődésre ezúttal sajnos minden előadótól csak egy tanulmány megjelentetését tudjuk biztosítani. Ha egy tanulmánynak több szerzője van, akkor is érvényes a fenti megkötés. Az előadásokat egy példányban, lemezen (szövegszerkesztővel) a konferencia napján, vagy azt követő 10 napon belül a szervezőkhöz szíveskedjenek – a megjelentetés céljából – eljuttatni. A konferencia anyagát tartalmazó kötetet még ebben az évben szeretnénk kiadni, ezért kérjük a megadott időpont pontos betartását.

A konferencia költségei

Részvételi díj: 13 000 Ft + 3250 Ft áfa, azaz összesen 16 250 Ft. A részvételi díj tartalmazza a szervezési és postaköltségeket, a teremdíjat, 2 ebédet, a június 12-i esti szakember-találkozót (amely egy Pécs környéki faluban lesz), ennek oda- és visszautazási költségeit, valamint az előadásokat tartalmazó kötet egy példányát, amit a megjelenés után postázunk. Az Önök által befizetett részvételi díj legnagyobb része a konferenciakötet megjelenésének költségeire fordítódik.

Pécsett nyár elején nehéz szállást találni. Amennyiben Ön a konferencia ideje alatt szállást kér, azt intézheti személyesen, de kérheti ez ügyben a mi segítségünket is. Ez utóbbi esetben azt kérjük, hogy szállásigényét szíveskedjen minél előbb számunkra visszajelezni.

Szállás csak korlátozott számban áll rendelkezésre, a helyfoglalást a visszajelentkezés sorrendjében tesszük meg, és a szállás esetleges lemondásának idejét kérjük pontosan betartani. (Előfordult, hogy egyes résztvevők a konferencia napján mondták le az az napi szállásfoglalást, következésképpen nekünk kellett állni a számlát.)

Amennyiben a konferencián részt kíván venni, szíveskedjék a mellékelt jelentkezési lap mindkét oldalát kitöltve legkésőbb április 22-ig visszaküldeni, majd a részvételi díjat intézetünk Magyar Államkincstár 10024003-01738461 számlájára átutalni. Az átutaláson, illetve a befizetést igazoló csekken kérjük azt feltüntetni, hogy falukonferencia. Ha egy átutalás több személy részvételi díját is tartalmazza, akkor a résztvevők nevét is szíveskedjenek megjelölni.

A szállásköltséget nem kell nekünk elküldeni, hanem a helyszínen, június 12-én készpénzben kérjük fizetni!

Ha a konferencia szakmai részével kapcsolatban bármilyen további kérdése van, keresse Kovács Terézt a 72/212-755 telefonszámon vagy a 72/233-704 faxszámon, vagy e-mailen: frickd@dti.rkk.hu

 

Beküldési határidő: 2003. április 22.

MTA Regionális Kutatások Központja
7601 Pécs, Pf. 199
Tel.: (72) 212 755
Fax: (72) 233 704
E-mail: frickd@dti.rkk.hu

 

JELENTKEZÉSI LAP

„A vidéki Magyarország az EU-csatlakozás előtt” címmel
2003. június 12–13-án tartandó
VI. falukonferenciára

A konferencia helye: Pécs, József A. u. 10.

Név:

Beosztás:

Munkahely neve, címe, telefon-, fax-, e-mail száma:

Cím, amelyre az értesítést kéri:

A VI. falukonferencián részt kívánok venni.

Előadást kívánok tartani a ............………………........................................szekcióban.

Az előadás címe:

Ha előadást kíván tartani, akkor szíveskedjék előadásának összefoglalóját 5–7 sorban az alábbiakban leírni.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kedves Résztvevő!

Kérjük bekarikázni vagy aláhúzni az alábbi megrendeléseket!

Ebédet kérek:

1. június 12-én
2. június 13-án
3. nem kérek egyik napon sem

A szakember-találkozón részt kívánok venni:

1. igen
2. nem

A 16 250 Ft részvételi díjat:

Befizettem (számlaszám: Magyar Államkincstár 10024003-01738461)

Csekket kérek és utólag fizetek

Számlát kérek, mert csak annak birtokában tudok fizetni

Szállásrendelés

Víg Apát Hotel & Panzió

egyágyas szobában kérek elhelyezést (6500 Ft/fő)
kétágyas szobában kérek elhelyezést (4400 Ft/fő)
háromágyas szobában kérek elhelyezést (3840 Ft/fő)

Hálótársára vonatkozó esetleges igényét szíveskedjen jelezni!

………………………………………………………………..

(Amennyiben a panziónak mind a 11 szobáját kivesszük, úgy a fenti összegekből további 10%-os kedvezményt kapunk.)

Szent György Fogadó

egyágyas szobában kérek elhelyezést (8500 Ft/fő)
kétágyas szobában kérek elhelyezést (6000 Ft/fő)
háromágyas szobában kérek elhelyezést (4840 Ft/fő)

Hálótársára vonatkozó esetleges igényét szíveskedjen jelezni!

………………………………………………………………..

Lehetőség van olcsó kollégiumi elhelyezésre is:

1500 Ft/fő. Kétágyas–négyágyas szobák állnak az érdeklődők rendelkezésére.

Amennyiben a kollégiumi szálláslehetőséget kívánja igénybe venni, akkor azt március végéig szíveskedjen jelezni!

Hálótársára vonatkozó esetleges igényét szíveskedjen jelezni!

………………………………………………………………..

Nem kérek szállást

A Meghívót és a visszaigazolását május 31-ig bezárólag postázzuk. Amennyiben lehetséges, a meghívóval együtt küldjük a befizetést igazoló számlát is. Ha a jelentkezési lapján megjelöltekhez képest bármilyen változás állna be, úgy azt legkésőbb május 12-ig szíveskedjen a szervezőknek visszajelezni.

A jelentkezési lap korlátlanul sokszorosítható!

Megjegyzés:

1. A szállodai szoba foglalása június 12. éjjelére érvényes. Ha Ön június 11-ére és június 13-ára is kér szállást, akkor értelemszerűen e dátum(ok) aláhúzását is kérjük!

2. A konferencia június 12-én 10 órakor kezdődik.

 

 

Innen letölthető a tájékoztató http://www.rkk.hu/falukonf/tajekoztato.doc

Innen letölthető a jelentkezési lap: http://www.rkk.hu/falukonf/jellap.doc