AL DET EC Action locale et développement territorial en Europe centrale
|
Projet financé par l'Agence nationale de la recherche
n° ANR-08-BLAN-0270-01
|
|
Az MTA Regionális Kutatások Központja, a CNRS valamint a Montpellier III-as egyetem évtizedes együttműködése eredményeként intézetünk is részese lehetett az ALDETEC (Action Locale et Développement du Territoire en Europe Centrale) programnak. A projekt az Francia Kutatási Ügynökség (ANR) támogatásával és a prágai CEFRES (később a párizsi székhelyű EHESS) és a Montpellier III-as egyetem koordinálásával, Marie-Claude Maurel és Pascal Chevalier vezetésével öt országban vizsgálta a vidékfejlesztés gyakorlatát, a helyi erőforrásokat és vidékfejlesztési stratégiákat alapvetően az európai Leader-program megvalósításán keresztül.
A nemzetközi kutatói hálózat Csehország, Lengyelország, Litvánia, Németország és Magyarország Leader-gyakorlatát, a helyi akciócsoportok működését, hálózatait, stratégiaalkotási folyamatait hasonlította össze.
A 2008-ban elindított program elsőként a vidékfejlesztés intézményrendszerét mutatta be és hasonlította össze a vizsgált országokban. Ezt követően akciócsoportokban készített kérdőíves felmérések és mélyinterjúk segítségével a Leader-program és vidékfejlesztési stratégiák kialakításának helyi sajátosságait elemezte. A felmérésekben a helyi kapcsolati hálózatok jellegzetességeire is kitérve a társadalmi tőke jellegzetességeire, a hálózatra, mint erőforrásra koncentrált a kutatás. Végezetül a helyi erőforrások és a helyi erőforrásokra épülő vidékfejlesztési stratégiák elemzése volt a projekt feladata.
Magyarországról intézetünk két kutatója (Kovács Dezső és Póla Péter) vett részt a projektben. A felmérések a Mecsekvidék és a Zengő-Duna Helyi akciócsoportban folytak. A Leader-program megvalósítása e két akciócsoport között is markáns eltéréseket mutatott. Az öt országot összehasonlító kutatás alapján a cseh példa látszik a legsikeresebbnek, s a hazai gyakorlat kapta a legtöbb kritikát.
A 2012. május 9-én rendezett fórumon a kutatók a két vizsgált akciócsoport aktív és érdeklődő tagjainak számoltak be a kutatás eredményeiről. A fórumot jelentős érdeklődés övezte és a szenvedélyeket sem nélkülöző vita jelezte, hogy a vidék szereplői készek és képesek önálló munkára, a helyi fejlesztéspolitikában nagyobb szerepet és a szubszidiaritás érvényesítését követelik.
A Fórum előadásai:
Képek a fórumról