KÖZGAZDASÁG- ÉS REGIONÁLIS TUDOMÁNYI KUTATÓKÖZPONT

REGIONÁLIS KUTATÁSOK INTÉZETE

English | Oldaltérkép | Bejelentkezés

EGYÉB MAGYAR NYELVŰ KÖNYVEK

ÚSZT PÁLYÁZATOK

Az agglomerációk intézményesítésének sajátos kérdései. Három magyar nagyvárosi térség az átalakuló térben

 

 

 
Megvásárlás online
 
AZ AGGLOMERÁCIÓK INTÉZMÉNYESÍTÉSÉNEK SAJÁTOS KÉRDÉSEI.
HÁROM MAGYAR NAGYVÁROSI TÉRSÉG AZ ÁTALAKULÓ TÉRBEN
 
Szerkesztette:
Somlyódyné Pfeil Edit

 

Pécs

 

ID Research Kft./Publikon Kiadó
 
2012
 
243 oldal

ISBN 978 615 5001 63 5

 


A nagyvárosok komplex kihívások előtt állnak, hiszen az Európai Unió elismerte, miszerint a városok egyrészt a gazdasági fejlődés motorjai, másrészt át kell venniük a területi kohézióért viselt felelősséget. A város és vonzáskörzete közigazgatási szempontból fragmentált térség, s a megannyi autoritás érdekei mentén sokszorosan szabdalt és konfliktusokkal terhelt tér egysége az együttműködés segítségével hozható létre, kedvező esetben hosszú távon, más esetben átmeneti jelleggel. Az új évezredben a kooperáció varázsszóvá lett, a társadalomirányítás új metódusává vált. A városok hálózatokat alkotnak azért, hogy helyt tudjanak állni az európai városversenyben.

A nagyvárosi térségek egyszerre jelentenek nagy népességkoncentrációt és értelmeződnek gazdasági telephelyként, ugyanis a globális gazdaság égisze alatt az adminisztratív határok fellazulnak, s a közszféra szereplői elveszítik egyeduralkodó pozíciójukat a közpolitika formálásában. Miután erőforrásaik elégtelenek, szükségképpen új típusú kérdésként merül fel a versenyképes várostérség kormányzási képességének megteremtése a gazdasági és a nem kormányzati szféra erőforrásainak bevonása útján.

A kötet az agglomerációk intézményesítésének problematikáját tárgyalja, s több nézőpontból keresi a választ. A szervezeti-szabályozási aspektus mellett egységes gazdasági, tervezési, sőt közös fejlesztési térként értelmezi a nagyvárosi térségeket. Mindezt nemcsak elméleti síkon tárja az Olvasó elé, hanem a győri, miskolci és a pécsi nagyvárosi térségeinkről készített pillanatfelvételen keresztül latolgatja az együttműködés készsége és képessége, sőt az ún. fejlesztési koalíciók létrejöttének esélyeit.

 

 

Kapcsolódó fileok